30. června 2015

Clock American Red IPA 14°

Aktualizováno, červen 2015:
Vůbec nevím, co jsem blbnul a neohodnotil tohle pivo rovnou 5/5. Měl jsem ho za poslední měsíce několikrát a vždy naprosto dokonalé.

Původní text, únor 2015:

Ochutnávat stále nová a nová piva, nebývá vždy zábava. Často večer při popíjení trpím a děsím se dalších neotevřených lahví, které jsem si v záchvatu objevování koupil... A tak poslední dobou chodím do pivoték spíše na jistotu a kupuji piva vyzkoušená. I tentokrát jsem to měl v plánu.

Ovšem co čert nechtěl: při prvním napití jsem zjistil, že místo "American Pale Ale" od Clocka, jsem si domů přinesl jejich Twist, tedy "American Red IPA". Před pár týdny jsem toto pivo již ochutnal, ale protože jsem daný večer zrovna popíjel něco v té chvíli pro mě chutnějšího, Twist jsem si tolik neužil. Šance na repete se naskytla sama. A jsem za ní rád.

Twist má tmavší barvu, možná i trochu do ruda, voní po citrusech a celkově tropickém ovoci. Voní krásně a silně - asi i díky tomu, že byl chmelen americkými chmely Citra a Centennial: poprvé klasicky při vaření a podruhé za studena.

Třebonice Kohoutek 11°

Dobré pivo na léto. Nicméně panu Staňkovi zrovna ve sklepě zraje dalších čtrnáct jiných druhů piv, takže letos v létě už si Kohoutka nejspíš nikde nedám.


Valášek IPA 14°

Dobré pivo. Plnější chuť, jemnější hořkost. Vařeno z českého sladu a anglických chmelů.

Ochutnáno na festivalu Pivo na Náplavce (19.6.-20.6.2015, Praha).

Rodinný minipivovar Valášek byl založen v roce 2012 ve Vsetíně.

U Stočesů IPA

Slabé pivo.

Ochutnáno na festivalu Pivo na Náplavce (19.6.-20.6.2015, Praha).

Minipivovar U Stočesů byl založen v roce 2011.

28. června 2015

Krčín IPA 15°

Chuť byla mírně nakyslá, asi špatná láhev. Škoda.

Sedlčanský pivovar Krčín nese jméno po slavném staviteli rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan a Sedlčan. Pivovar stojí v areálu Krůtí farmy Druhaz v Červeném Hrádku. Sládkem pivovaru je Josef Kalkál, který začínal jako sládek v českobudějovickém pivovaru Samson.

Malešov IPA 14°

Dobré pivo. K jeho výrobě byly použity světlý, pšeničný a karamelový slad společně s chmely Amarillo, Cascade, Centennial a Citra.

Pivovar Malešov sídlí ve zrekonstruované středověké tvrzi Malešov nedaleko Kutné Hory.


27. června 2015

Pivo z plechovky nebo ze skleněné láhve?

Neumíte si pivo představit v ničem jiném než v láhvi skleněné? Naskakuje vám husí kůže, když vidíte v pivotékách lednice plné plastových lahví? A co hliníkové plechovky?

Podle článku v deníku Washington Post se v USA majitelé řemeslných pivovarů začínají čím dál více poohlížet po distribuci svých piv v plechovkách: jsou levnější než skleněné láhve, lehčí, lépe se s nimi manipuluje, lépe se převáží, nejsou tolik náchylné na zničení a nepropustí ke zlatavému moku tolik světla, jako to dělají láhve skleněné.

Nedávno se v pořadu Hyde Park odvysílaném v České televizi o plechovkách pochvalně vyjadřoval i český sládek Adam Matuška. "Oproti pivu v láhvi by mělo mít větší trvanlivost a skladovatelnost. Navíc, při plnění skleněné láhve vždycky pivo nasaje trochu vzduchu, u plechovek by tomu tak být nemělo".

Jedním z argumentů proti je takzvaná "kovová" příchuť, kterou mnozí cítí. S tím ale Adam Matuška nesouhlasí. "Myslím si, že chuť piva nemění ", říká.

Kovovou chuť ale nepochybně v začátcích plnění plechovek pivo z hliníkové nádoby získávalo. Dnes to prý již díky technologickému pokoroku neplatí. Hlavně podle výrobců plechovek se jedná spíše o mentální hru mozku: držíte v ruce plechovku, pijete z ní a mozek vám nutí představovat si, že cítíte "kovovou" pachuť. Co jiného by ale výrobci měli říkat, že?

Když má plechovka tolik výhod, proč už každý neplní pivo právě do ní? Rozšíření zatím brání pořizovací náklady na plnící stroj. Náklady jsou podobné jako u stroje na plnění skleněných lahví, ale pokud už si malý pivovar dříve koupil jeden stroj, pravděpodobně si nebude moct dovolit investovat i do stroje druhého. Šanci tak mají spíše pivovary vznikající. Ale dají přednost plechovkám před sklem? Nebo plastem?

Plechovka má stále pověst nosiče levného, možná i hnusného piva. Uvidíme za pár let.

Thornbridge Jaipur

Hodně kyselá, citrusová chuť. Na povrch se snaží procpat hořkost, ale moc se jí to nedaří. A na můj vkus je i hodně cítit alkohol. Tohle mě moc nebaví.


Chýně Mlynářská 12°

Chýně Mlynářská je vařená ze směsi ječného, pšeničného a žitného sladu. Jedná se o hodně plné pivo. Husté, kalné. Měl jsem co dělat, abych dopil alespoň půllitr. Nemůžu říct, že by bylo chuťově špatné, každopádně mi připadá velmi málo pitelné.

Mazák Single Hop Ale Columbus 13°

Dobré pivo.


26. června 2015

Letinská L.Í.P.A. 14% – hořký speciál

Aktualizováno, červen 2015:
V prosinci loňského roku jsem napsal, že ještě není dost sexy. Na Festivalu minipivovarů na Hradě jsem ji ochutnal po delší době. A musím napsat, že už je sexy docela dost. Velmi dobrá IPA. Zaslouží si zvýšit hodnocení na 4/5.

Původní text, prosinec 2014:

IPA z Akciového pivovaru Letiny je chmelena českými a americkými chmely, voní lehce po citrusech a je hodně hořká. Docela mi chutnala. Nicméně, ještě to není úplně ono. Jak to říct... ("zvuk luskání prstů, nenacházení slov")... je prostě málo sexy.

Pivovar vznikl teprve letos v červenci. Dříve bývaly v Letinech lázně, takže je jasné, že pivovar mimojiné sází na vysoce kvalitní vodu s nízkým obsahem dusičnanů (splňuje požadavky i pro vodu kojeneckou).

červen 2015
prosinec 2014

Innis & Gunn Toasted Oak IPA

Innis & Gunn Toasted Oak IPA zraje 41 dní v dubových sudech. Kromě ovocné chuti je možné trochu cítit i vanilkové tóny. Velmi dobré pivo.

Společnost Innis & Gunn byla založena v roce 2003 ve skotském Edinburgu. Pokud jsem to správně pochopil, všechna piva tohoto pivovaru zrají v dubových sudech, ať již po výrobě whisky, bourbonu atd.


AleBrowar King of Hop

Skvělé pivo.

Ochutnáno na Polských dnech v Praze (Náměstí Jiřího z Poděbrad, 13.6.2015).

AleBrowar Crazy Mike

Skvělé pivo!

Ochutnáno na Polských dnech v Praze (Náměstí Jiřího z Poděbrad, 13.6.2015).


25. června 2015

Vimperský světlý Ale 13° (Generál Patton)

Vimperský světlý ale 13° je tak trochu skrytá bomba. Pije se dobře, je lehký, svěží, ale 5,9 procent alkoholu z něj dělá tichého zabijáka. Pivo je vařeno z ječných sladů a 3 druhů amerických chmelů. Poprvé bylo uvařeno k 70. výročí osvobození Vimperku 4.5.1945 americkou armádou pod velením generála George Pattona.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Šumavský pivovar byl založen v roce 2010 manželi Hojdarovými. Pivovar navazuje na tradici vaření piva ve Vimperku, která se datuje již od dob založení Vimperského hradu a zámku ve 13. století, a která byla přerušena v roce 1967.

Hardegg IPA 16°

Plnější, na mě už moc sladká, medová chuť.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Pacovský Elf - red ale 13°

Velmi dobré pivo.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Rodinný minipivovar Pacov byl založen v roce 2009.

Karásek a Stülpner Summer Ale 11°

V chuti příjemně hořký, svěží. Sládek David Nedoma použil při výrobě pouze plzeňský slad. Během chmelovaru byly postupně vsypány do varny americké chmele Citra, Simcoe a žatecký Premiant.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

První občanský pivovar v Chomutově byl založen v roce 2013.

Podřipský Ale 14°

Dobré pivo.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Podřipský rodinný minipivovar se nachází pod Řípem v obci Ctiněves. Byl založen v roce 2013.

Vojtíšek Summer Ace 12°

Vojtíšek Summer Ace je chmelený dvojicí Sorachi Ace a Boadicea, díky čemuž získal trochu bylinnou, mě osobně ne moc sympatickou vůni a chuť.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Pivovar Chotoviny byl vybudován v roce 2011, panem Sergejem Mayzusem majitelem zámku v Chotovinách. Téhož roku byla uvařena první várka.

Qvásek OPA 13°

Nudné pivo.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015). 

Pivovarský dům Ostrava vznikl v roce 2012. Mají zde zahraničního sládka, brazilce Giovani Caruso MacDonalda.

24. června 2015

Ikkona One More IPA 13°

Velmi dobré pivo.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Slovenský Pivovar Ikkona byl založen v roce 2014. Jedná se o kočovný pivovar.

Joe’s Garage Summer Ale

Velmi dobré pivo. K dokonalosti mu schází opravdu jen maličko.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Joe's Garage je rocková opera od Franka Zappy z roku 1979. A "Joe's Garage Brewery" je plzeňský minipivovar, který si založil Josef Krýsl.

Jiskra 10°

Název JISKRA znamená "jihlavský světle karamelový radniční ale". Jedná se o ejl hodně hořký, částečně citrusový, uvařený z českého sladu a chmelů Cascade a Chinook. Moc mi nechutnalo.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Radniční pivovar Jihlava byl otevřen v květnu roku 2011.

Labuť - světlý Ale 13°

Velmi dobré pivo.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Minipivovar Labuť Litoměřice je umístěn ve sklepních prostorách původního secesního hotelu v centru města. Historické sklepy prošly kompletní rekonstrukcí, aby vše vyhovovalo technologickému zázemí pivovaru. První pivo zde bylo uvařeno v roce 2010.

Zvíkovská APA 12°

Velmi dobré! Pro mě osobně nejlepší pivo, které jsem na Festivalu minipivovarů ochutnal. Musel jsem jít degustovat několikrát. O týden později jsem neodolal a dal jsem si ho znovu, tentokrát na Náplavce. První dojem nebyl tak silný jako o týden před tím na Hradě, ale pak se chuť a vůně postupně rozvinula do zajímavých kontur. Něco málo ale ještě k dokonalosti chybí.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015) a na festivalu Pivo na Náplavce (19.6.2015).

23. června 2015

Mazák CZ IPA 14°

V lednu letošního roku jsem velmi chválil Mazák NZ IPA, kterou majitel pivovaru Jiří Michalovič uvařil s použitím dvojice novozélandských chmelů. Nyní se o něco podobného pokusil s použitím chmelů českých, Agnus a Kazbek. No, už to není taková pecka. Více mě bavila chuťově výraznější lednová verze, tahle aktuální už je více jednorozměrná. Ale dobrá IPA je to stále.

Zhůřák Fifty-Fifty IPA 16°

Půl na půl. To si řekli v pivovaru Zhůřák a uvařili Fifty-Fifty IPA: padesát procent americký slad - padesát procent český slad, padesát procent  americký chmel - padesát procent český chmel, padesát procent americké kvasnice - padesát procent anglické kvasnice. Velmi dobré pivo.

Ochutnáno na Festivalu minipivovarů na Pražském hradě (12.6.2015).

Pivovar Zhůřák se nachází 25 km jižně od Plzně ve vesnici Zhůř. Pivo se zde začalo vařit v srpnu 2013. Pivovar se specializuje na svrchně kvašená piva různých typů.

22. června 2015

Pivovar Lužiny

V Pivovaru Lužiny vaří velmi dobrá piva. Sází hlavně na spodně kvašená, ale nebojí se ani "ejlů". Ostatně, jejich čtrnáctka Lu-Ale patřila poslední půlrok k mým nejoblíbenějším pivům vůbec. Sortiment navíc pravidelně doplňují různými speciály, které bývají také výborné. Lze říct o pivovaru něco lepšího, než že vaří skvělá piva? To je pochvala, ne? Jistě.


K pivovaru je ovšem přidružená restaurace (plus pivní bar), a tady bohužel začíná problém. Pokud máte ambice nejen vařit pivo, ale mít i restaurační provoz, vcházíte na bojiště, kde se vám nemusí naopak dařit vůbec. To je případ Pivovaru Lužiny.

Na první pohled vypadá jídelní lístek hezky "pivně", ale pokud jsem si něco objednal, byl jsem zklamán. Namátkou dva příklady: čerstvě usmažené bramborové lupínky (115,- Kč) jsou k pivu skvělý nápad. Ale většinou je dostanete příšerně mastné, často připálené. Hovězí líčka (145,- Kč) mají chuť a konzistenci sladkokyselého nečeho z asijských restaurací, strapačky k nim podávané nemají chuť žádnou.


Slabým článkem je také obsluha. Do Pivovaru Lužiny jsem v posledním roce chodil jednou dvakrát týdně. Fakt! A musím říct, že se zde vystřídala docela početná sestava obsluhujících. Bohužel, málokde se vidí taková míra znuděnosti a lehké arogantnosti (pouze na jednoho číšníka tato věta neplatí; potkávám ho zde od začátku, je vždy pozorný, milý). Proto pokud chci na dobré jídlo, chodím jinam. Pokud chci pivo, beru si ho raději sebou.

Škoda. Jídla a servis stojí hluboko pod úrovní kvality piv. Ale bývá zde plno, takže se nejspíš nic měnit nebude. Jsem asi moc náročný.

Two Tales Bohemian Pale Ale

Aktualizováno, červen 2015:
Skoro po roce jsem "india pale ale" od TwoTales ochutnal znovu - tentokrát čepovanou verzi na Local Food Festu (Náměstí míru). Trochu sladší, ale pořád velmi pitelné.

Původní text, červenec 2014:

Dobré pivo.

Některé příběhy se vypráví samy. Jako například ten o Bohemian Pale Ale: krásně zakalená, chmelová, voňavá IPA. Šťastný začátek i konec.

Zakladateli pivovaru Two Tales Brewing jsou Jan Martásek (Čechokanaďan), Jose-Manuel Padilla (narozen v Kalifornii, horolezec, majitel restaurace The Prague Beer Museum) a Martin Nejedlý. Produkce pivovaru vznikla ve spolupráci se sládkem Janem Šuráněm.

červenec 2014
červen 2015

Zemská 12°

Dobré pivo.

Zemský akciový pivovar byl založen v roce 2013 a v říjnu 2014 podepsal dlouhodobou nájemní smlouvu s městskou částí Prahy 4 pro areál Dominikánského dvora v Braníku, který by měl být opraven a přestavěn na řemeslný pivovar, restauraci a hotel.

Pes v logu s hořící pochodní v tlamě je Domini Canes, neboli "pes boží" – symbolika historicky provázející Dominikánský řád. Traduje se, že matka Sv. Dominikána měla vidinu, jak jí pes s hořící pochodní v tlamě vyskakuje z lůna a podle toho ho pojmenovala „Dominicanus“, založeno právě ze slov Domini Canes.

20. června 2015

Lucky Bastard Pale

Skvělé pivo! Chmelené americkými aromatickými chmely. A to já můžu. Příjemná ovocná vůně i chuť.

Na stránkách pivovaru je napsáno následující: "Když jsme se zamýšleli nad dvanáctiprocentním světlým pivem pivovaru Lucky Bastard, přišla nám na mysl představa jednoduchého, čistého piva bez rušivých prvků. [...] Očekávejte pivo, které vás zaujme svou komplexností. [...] Pitelnost zde má hlavní slovo. Žít pivo můžete i s tímto svrchně kvašeným ekvivalentem světlého ležáku". Vše podtrhuji!


19. června 2015

Albrecht IPA 15°

Při napití lehce plnější tělo. Hořkost ulpívá na jazyku docela dlouho a přebíjí všechny ostatní možné vjemy. Na webových stránkách pivovaru je uvedeno, že se jedná o doladěnou variantu Albrecht patnáctky z dřívějška. A také, že tato patnáctka vyhrála první místo v kategorii "Piva Inda Pale Ale" na Jarní ceně sládků 2015. Opravdu? Mě ale moc nechutná. Je mi líto.

18. června 2015

Faltus Miroslav 17°

Velmi dobré pivo. Při vaření byly použity tři druhy sladů a čtyři odrůdy amerických chmelů. Má ovocnou vůni, trochu chutná po grepech, není skoro vůbec řízný.

Pivovar Faltus se nachází v České Třebové a byl otevřen v roce 2012. Pivovar je vystavěn na kapacitu 1000 hektolitrů piva ročně.


17. června 2015

Brewdog 5 A.M. Saint

Pět druhů sladů, pět druhů chmelů, pět procent alkoholu, pětka v názvu. To je "Brewdog 5 A.M. Saint". Má plnější tělo, voní po citrusech, v chuti je karamelovější, trochu až sladko kyselý.


16. června 2015

Falkon Metropolitan #1

Metropolitan #1 Session IPA od Falkona je opravdu nepovedená. Předpokládám, že číslo "1" znamená něco jako první pokus, a že se snad brzy dočkáme lepších kousků.

Session IPA byla uvařena ze tří sladů (plzeňský, pale ale, carafa) a chmelena trojicí Magnum, Simcoe a Chinook. A dvojitě chmelena za studena.

15. června 2015

Nogne Vic Secret IPA

Se svými sedmi a půl procenty alkoholu a hořkostí 100 IBU budí Vic Secret IPA velký respekt. Je chmelena australským chmelem Vic Secret, je drsnější v chuti, sladkost nelítostně bojuje s hořkostí. Velmi zvláštní IPA. Asi ji nebudu pít moc často...

"Nøgne Ø" znamená v překladu "holý ostrov" (anglicky "naked island"). Poetické označení používal Henrik Johan Ibsen, když popisoval nespočetné výchozy na jižním pobřeží Norska. A právě tohle označení použili v roce 2002 Gunnar Wiig a Kjetil Jikiun jako název pro svůj nový pivovar.

11. června 2015

Kozlíček IPA 15°

Dobré pivo.

Ochutnáno na Žižkovském pivobraní (5.6.2015).

Rodinný Pivovar Kozlíček byl založen na přelomu roku 2006 a sídlí ve vesnici Horní Dubenky na Javořické vrchovině. Za kvalitu vyráběných piv zodpovídá majitel a sládek pivovaru v jedné osobě: Milan Kozlíček.

Kahan Amber Ale 13°

Dobré pivo.

Ochutnáno na Žižkovském pivobraní (5.6.2015).

Pivovar Mostecký kahan byl otevřen v roce 2009.

Kounice IPA 17°

Velmi dobré pivo.

Ochutnáno na Žižkovském pivobraní (5.6.2015).

Kounický pivovar leží ve středočeské obci Kounice nedaleko Českého Brodu. První písemné zmínky o pivovaru jsou z přelomu 16. století. Novodobá historie pivovaru se začala psát v roce 2011, kdy byl pivovar znovuotevřen. V roce 2012 byla uvařena první várka piva: Kounický ležák.

Telčský Zachariáš 14°

Původní text, leden 2015:

Tohle pivo nese jméno po českém šlechtici a humanistovi, který se zasloužil o velký rozmach hospodářství v Telči a také o dnešní architektonickou podobu města. Vaří se podle původních receptur již zaniklého pivovaru v Telči.

Telčský Zachariáš je plnější v chuti, čirý, více hořký. Ale nic extra zvláštního na zapamatování podle mě nenabízí.

Aktualizováno, červen 2015:
Sladký, tentokrát zakalený, s alkoholovou chutí na konci. Vyhýbat se mu nebudu, zároveň ani úmyslně vyhledávat.


Gambrinus Nový Bohém

Aktualizováno, červen 2015:
Pokud jde o jednorázovou várku čehokoliv, raději běžte pivo ochutnat, co nejdříve po jeho uvaření. Nový Bohém se už v červnu moc pít nedal.

Původní text, květen 2015:

Dobré pivo.

Na podzim roku 2014 přišel Gambrinus s limitovanou edicí piva První chmel: jednalo se o ležák dochmelený čerstvým, právě sklizeným chmelem.

Letos na jaře představil Gambrinus novou limitovanou edicí, tentokrát nazvanou Nový Bohém. Sládci pivovaru použili nově vyšlechtěnou odrůdu českého chmele s názvem Bohemie. Mě osobně Nový Bohém chutná o trochu víc než První chmel.

Šlechtění chmele odrůdy Bohemie trvalo 12 let. Odrůda vznikla křížením dvou proslulých, ryze českých chmelů – Žateckého poloraného červeňáku a Sládka.

Bulldog 12°

Trochu nuda.

Na oficiálních stránkách se o pivu nic nedozvíte. Jenom bláboly ve smyslu, že se zakousne a nepustí. To je ještě větší nuda.


Hopkirk IPA 13°

Sladší, jemná hořkost. Dobré pivo.

Ochutnáno na Žižkovském pivobraní (5.6.2015).

Minipivovar Stará škola v Chudenicích na Klatovsku vznikl v roce 2012.

Chomout ležák světlý

Chomout ležák nebude patřit k mým oblíbeným pivům. Je hodně řízný, hodně hořký, ve výsledku trochu plochý...

Pivovar Chomout zahájil provoz v roce 2014 v obci Chomoutov, blízko Olomouce.

1. června 2015

Jaká piva jsem ochutnal v květnu 2015?

Prvního května byl jasnou volbou První pivní máj na Břevnově. Měl jsem zrovna velkou chuť na "india pale ale", takže jsem u stánků hledal prakticky jenom tento styl. Na první pohled bylo z čeho vybírat, např. Lounský Žejdlík, IPA od Lišáka nebo Bizon Freedom IPA. Bohužel, ani jedno pivo nebylo moc dobré...

Chuť na "india pale ale" mě ale v květnu nepřešla, spíše naopak. Proto jsem po zbytek měsíce zoufale hledal nějaká jiná piva tohoto stylu, která by mi spravila chuť. Po prvním doušku novinky Sea Witch z Pivovaru Vysoký Chlumec bylo jasné, že to onen vyvolený ještě nebude. Chuťově připomíná předchozí chlumeckou Flying Cloud, až mám trochu pocit, jestli náhodou v restauraci omylem netočili právě tu. Chuť mi nespravil ani Rebel IPA z Havlíčkova Brodu. Je to tak trochu rebel bez příčiny

Pak jsem ovšem narazil na Falkon Stalker IPA a Všerad IPA. Pecka! U prvně zmiňovaného se příjemně spojuje hořkost s lehkou ovocnou, citrusovou chutí a vůní. Když ke Stalkeru budete přikusovat nějakou kvalitní uzeninu (třeba uzeniny od Plzáka z Plzně), dosáhnete naprosté dokonalosti a odpálíte své chuťové pohárky klidně až do vesmíru!


Všerad IPA jsem ochutnal v berounské restauraci Blackdog Bar&Grill, kde kromě výborného jídla nabízí i piva z malých pivovarů. Když jsem restauraci navštívil letos v květnu, byl zrovna na čepu speciál z Pivovaru Všerad. Grep, plnější tělo, intenzivní vůně, jantarová barva. Jo, a vlastně je to asi spíš "american IPA".

Do Berouna nejezdím moc často: prakticky jen na hrnčířské trhy. Málokdy sice dovezu domů nějaké hrnečky, hrnce nebo mísy, ale prakticky vždy zakoupím pár kousků piv z Berounského medvěda. Po aktuální zkušenosti s touto tradicí přestávám. Jedenáctku Zlatý kůň jsem ochutnal poprvé a je to velké zklamání. Podivná zatuchlost, podivná hořkost. Po jedné skleničce jsem si musel doslova vypucovat jazyk. Opravdu špatné. Nerad pivo vylévám, nicméně nešlo jinak... V případě Medvěda 13° musím napsat to stejné. Naprosto nepitelné. V roce 1998 oživili vaření piva v Berouně manželé Mayerovi, kteří založili rodinný pivovar Berounský medvěd. Ale možná už je to nebaví...

V bistru/prodejně lahůdek Moje kredenc na Bělohorské v Praze nabízí ke koupi jednak břevnovského Benedikta z nedalekého pivovaru, tak i piva například z vrchlabského Hendrycha. Nyní dokonce nově i na čepu! Já si zde pořídil hned tři kousky: H11, H13 a H16. Rodinný pivovar Hendrych označuje H11 za svoji vlajkovou loď. Má má plnější tělo a je sakra hořké. Na mě už trochu moc... H13 je hořkosladké, zajímavé. Nejlepší pivo od Hendrycha je ovšem svrchně kvašená H16. Citrusy, vyšší hořkost a množství alkoholu.

Jako každý měsíc jsem i tentokrát několikrát navštívil Kavárnu na náměstí v Řeporyjích, kde se na čepu střídají piva z Třebonic a z létajícího pivovaru Prager Laffe (také je zde možné zakoupit piva z obou pivovarů v lahvi). Nejdříve k Prager Laffe. Na čepu bývá často jejich výborný ejllík Blondie, a nedávno se objevila novinka Ruddie - střední říz, načervenalá barva, chmeleno Kazbekem. Ze Staňkova rukodělného pivovaru Třebonice jsem ochutnal Seladona 16°. Po prvním půllitru moc nezaujal, bavit mě začal až při druhém. Holt Seladon z Třebonic - tomu nakonec málokdo odolá. Vůbec mi ale nechutnal Kwittek, napůl ječné slady, napůl pšenice. Tady mi asi pšenka nepokvete.

Pokud mám cestu kolem Klášterního pivovaru Strahov, často se zde zastavím pro pár lahví. Nedávno jsem poprvé ochutnal jejich Sv. Norbert APA, ale moc mě nebaví. Každopádně zajímavá etiketa.


Mile překvapil Gambrinus. Na podzim roku 2014 přišel s limitovanou edicí piva První chmel: jednalo se o ležák dochmelený čerstvým, právě sklizeným chmelem. Letos na jaře představil Gambrinus novou limitovanou edicí, tentokrát nazvanou Nový Bohém. Sládci pivovaru použili nově vyšlechtěnou odrůdu českého chmele s názvem Bohemie. Mě osobně Nový Bohém chutná o trochu víc než První chmel.

V květnu mě ještě docela zaujal Pig Tail Country Ale z pivovaru U Bizona. Dobrý speciál uvařili v Pivovaru Lužiny - Šmidra, lužinský májový ale. Prodávali ho také v lahvi a každou opatřili číslem. Já jsem ukořistil číslo 95 (a také 258). Nejsem nejrychlejší.

Poprvé jsem ochutnal něco od brněnského Lucky Bastarda, Blond. Moc dobré. Musím Lucky Bastarda co nejrychleji někde přepadnout.


V květnu jsem pil i jiná piva, navštívil i jiné restaurace. Ale buď mě zaujala málo nebo jsem je již pil dříve. Anebo jsem si je zapomněl poznamenat.