19. července 2016

Pivní speciály?

Pokud jsem ještě nedávno na nějakém nápojovém lístku spatřil vedle klasického velkopivovarského menu také například "pivní speciály dle nabídky", začala mi být restaurace hned více sympatická.

Bral jsem jako fakt, že v restauračním kontextu je "speciál" v podstatě synonymum pro pivo z minipivovarů nebo malých pivovarů, jedno o jaký styl jde.

Nevadilo mi to. Existují označení, která po jistou dobu pomáhají při orientaci nebo představení něčeho nového. Nejsou třeba úplně přesná, někdy jsou i zavádějící, ale snaží se říkat: pozor, něco výjimečného! A označení "pivní speciál" tohle do jisté míry plnilo.

Nedávno mi ovšem v jedné restauraci nabídli jako "pivní speciál" nefiltrovaný Gambrinus. Není většího důkazu, že se tohle sousloví už přežilo.

Důvodů je víc. Jednak neustále přibývá minipivovarů a roste nabídka, takže začíná být trochu legrační schovávat každou uvařenou dvanáctku pod kolonku "pivní speciál".

Dalším důvodem je, že za "pivní speciál" se začíná vydávat už v podstatě cokoliv, viz nefiltrovaný Gambrinus (samozřejmě nic proti němu jako takovému).

A často se také za něj neschovává vůbec nic a restaurace jenom předstírá zájem o jinou produkci. Majiteli se asi nechce pro žádné sudy jezdit. S tímto jevem se nesetkávám evidentně sám:


A tak bych se přimlouval, aby se slovo "speciál" opravdu začalo používat jen pro výjimečně vařené styly nebo várky (Vánoce, Velikonoce atd.) Fakt, že točíte občas i jiná piva než máte ve stálé nabídce, můžete dát na vědomí třeba pomocí "rotující pípy". Tam rozhodně filtrovaný Gambrinus nikoho neurazí.